A keskeny út egyháza

Létrehozva: 2018.10.01. 12:32, frissítve: 2018.10.02. 10:23
Szöveg: Pap Kinga Marjatta, fotó: Csűry Csaba
Csömör – 2018. szeptember 28-án második alkalommal iktatták be hivatalába az egyházkerület gyülekezetei által újabb hat évre megválasztott felügyelőt, dr. Fábri Györgyöt.

A csömöri templomban tartott ünnepi istentisztelet középpontjában az úrvacsora ünneplése állt. Fabiny Tamás püspök igehirdetésében egy Csepregi Béla által közreadott, finn ébredési füzet nyomán szólt a keskeny úton járók magányáról, szemben a "sirókaja úlica" vonzó tájain járó tömegekkel. A jézusi üzenetet Luther Márton és Dietrich Bonhoeffer gondolataival továbbfűzve szólt az egyház lényegéről: a pénz, a látványosság és a hatalom kísértése helyett az egyház prófétai szolgálata Krisztus keresztjének radikális meghirdetése és vállalása kell, hogy legyen.

A liturgiában az iktatást végző elnöktárs mellett Johann Gyula, a házigazda gyülekezet lelkésze, dr. Cserhátiné Szabó Izabella püspökhelyettes, valamint Amos Elisha Gaya, a Nigériai Evangélikus Egyház püspöke szolgált. A Lutheránus Világszövetség által egyházunk partneréül kijelölt közösség vezetője köszöntőjében arra buzdított, hogy az egyház jövőjének kulcsa az ifjúság körében végzett szolgálat erősítése.

Fábri György személyes hangú székfoglalójában a keskeny útról szóló konfirmációs igéjéből kiindulva szólt az egyházi szolgálathoz vezető személyes útjáról: „A szoros kapuk keresésére küldött el tehát a gyerekkor, a gyülekezet, s ezen az úton igyekszem járni az egyházban is. A ma befejeződő, első hatéves felügyelői szolgálatom legfontosabb tanulságának tartom, hogy evangélikus, keresztény közösségünket a Gondviselő éppen azért tartotta meg kegyelmében, mert Isten népe, a »hegyen épült város« kell megmutassa a másik, meglehet, keskenyebb út lehetőségét a könnyűségekkel csábító vagy éppen kényszerekkel terelő széles utakhoz képest.” Dietrich Bonhoeffer példája nyomán a hitvalló egyház modelljét állította a hallgatók elé, majd az egyházi szolgálatok sűrűjében ritkán látott feleségét és kislányát megszólítva vallott arról a Jézusról, aki velük is együtt vándorol az úton.

Prőhle Gergely országos felügyelő köszöntésében idézte Dietrich Bonhoeffer Követés című művét: mindenki saját személyes keskeny útján jár – Jézussal. Ezek az utak egyéni útvonalon, de egy irányba vezetnek; ezért szép dolog az egyházhoz tartozás, noha a keskeny utak széleinek feltérképezése küzdelmes feladat. Köszöntést mondott Johann Gyula csömöri evangélikus lelkész, Bándi Gyula környezetvédelmi ombudsman a csömöri katolikus közösség képviseletében, valamint Eszes Zoltán baptista lelkipásztor. A csömöri gyülekezet vendéglátását követően egyházkerületi közgyűléssel folytatódott a program.