Leszámolnak a legendákkal

Hibaüzenet

  • Notice: Undefined offset: 25 user_node_load() függvényben (/var/www/external/drupal/public_html/modules/user/user.module 3734 sor).
  • Notice: Trying to get property of non-object user_node_load() függvényben (/var/www/external/drupal/public_html/modules/user/user.module 3734 sor).
  • Notice: Undefined offset: 25 user_node_load() függvényben (/var/www/external/drupal/public_html/modules/user/user.module 3735 sor).
  • Notice: Trying to get property of non-object user_node_load() függvényben (/var/www/external/drupal/public_html/modules/user/user.module 3735 sor).
  • Notice: Undefined offset: 25 user_node_load() függvényben (/var/www/external/drupal/public_html/modules/user/user.module 3736 sor).
  • Notice: Trying to get property of non-object user_node_load() függvényben (/var/www/external/drupal/public_html/modules/user/user.module 3736 sor).
Létrehozva: 2017.12.07. 14:15, frissítve: 2017.12.15. 16:13
Forrás: szon.hu. Szöveg: KM, HP. Fotó: Janics Attila
Nyíregyháza – Egy társasjáték megalkotásával emlékezett meg a reformáció ötszázadik évfordulójáról egy nyíregyházi házaspár.

A lassan mögöttünk hagyott esztendő világszerte, így megyénkben is a reformáció ötszázadik évfordulójának jegyében telt: egymást érték a rendezvények, emléktábla-avatások, konferenciák. Egy nyíregyházi – egészen pontosan nyírszőlősi – házaspár rendhagyó módját választotta a megemlékezésnek: társasjátékot készítettek, amely Luther Márton életéről szól.

Családi összefogás

„Az volt a célunk, hogy egy mai kor igényeinek megfelelő játékot készítsünk, amely egyaránt szórakoztató a gyerekeknek és a felnőtteknek, és a családi szórakozás mellett tan­órákon is használható” – idézte fel a munka kezdetét Bence Domonkos, aki korábbi ötletei révén már kapcsolatban állt egy társasjáték-kiadóval.

„A Luther-játék ötlete az egyik sógoromtól származik, a márkanév, a Ninirc Games egy szatmári népi gyermekjátékot idéz – az ötletet a Panyoláról származó apósomtól kaptuk –, s a megvalósítás is a családi összefogásnak köszönhető. A 220 kártya rajzait az unokatestvérem, Bence Áron készítette, akit egyéni stílusa miatt kértünk fel, de evangélikus lelkészként a téma is közel áll hozzá” – folytatta a termék dizájnere.

„Szempont volt, hogy egy játék beleférjen 30–40 percbe, azaz egy tanóra idejébe, hogy többen is tudják játszani, s a tíz év fölötti korosztályt céloztuk meg. Fontos, hogy a játék nem kikérdez, nem jelent stresszhelyzetet, előzetes tudás nélkül is bele lehet vágni. A feleségem, Bencéné Horváth Noémi hittantanárként sokat foglalkozik gyerekekkel, az ő javaslatainak köszönhető, hogy a végeredmény nem egy túlbonyolított stratégiai játék lett. Rengeteg tesztjátékot is játszottunk; először a barátainkkal, majd szélesebb körben kerestünk segítséget. Eleinte előfordult, hogy kevés játékos mellett is másfél óráig tartott egy menet, de a tesztelésnek köszönhetően végül sikerült elérnünk a kitűzött célokat” – tudtuk meg a fejlesztés folyamatáról.

Történelmi hitelesség

„Ki volt Luther Márton: vidám egyetemi diák, kötelességtudó szerzetes, szókimondó egyházkritikus, álruhás számkivetett, sörkedvelő családapa vagy esetleg mindez egyszerre?” – így szól az ajánló a játék dobozán.

„A történelmi hitelesség fölött dr. Csepregi Zoltán, az Evangélikus Hittudományi Egyetem professzora, Luther-­kutató őrködött. Segítségével kizártuk a legendákat, például azt, hogy Luther kiszögezte 95 tételét a wittenbergi vártemplom kapujára. A hitelesség mégsem megy az érdekesség rovására, még gyakorló lelkészek is tanulnak belőle új dolgokat.”

Bár a készítők evangélikusok, a végeredmény nem felekezetspecifikus: a játékot református gyülekezetek, hittantanárok is vásárolják.

„A játék a tervezettnél kicsit később, tavaly karácsonykor jelent meg; a fogadtatása várakozáson felüli volt, mostanra már a második kiadás is félig elfogyott – bebizonyosodott, hogy nemcsak szórakozásra, hanem oktatási segédanyagként is kelendő. Jól szerepelt a Játékos Ember Magazinja című társasjáték-szakújság tesztjén is az információtartalma miatt.”

Siker Németországban

„Egy másik sógorom a feleségével Németországban él, s nemcsak felvetették, hogy ott is érdemes lenne piacra dobni a játékot, hanem le is fordították. A reformáció hazájában persze nagyobb a választék hasonló témájú társasjátékokból, mégsem vallottunk szégyent: a Közép-németországi Evangélikus Egyház tesztjén a miénket értékelték a legjobbra, s az emlékév legnagyobb ünnepén, a több mint 800 ezer látogatót ­fogadó Kirchentagon ­mutattuk be” – számolt be a fogadtatásról Bence Domonkos, aki a sikeren felbuzdulva további terveket dédelget: legközelebb a videojátékok egy válfaját szeretné a számítógépről társasjátékba átültetni.

Izgalmas játékmenet

A Luther-kártyajátékban a résztvevők írnokokat személyesítenek meg, akiknek az a céljuk, hogy minél hitelesebben „lejegyezzék” a reformátor életének egyes fejezeteit. Miközben a történeteiket bővítik, arra is figyelniük kell, nehogy a vetélytársaik ­különféle trükkökkel – ezek akciókártyák formájában színesítik a játékot – meghamisítsák vagy lerövidítsék a leírtakat.