Az ökumenikus imahét kiemelt alkalmát idén is a Miskolci Egyetem ökumenikus lelkészsége szervezte

• Notice: Undefined offset: 25 user_node_load() függvényben (/var/www/external/drupal/public_html/modules/user/user.module 3734 sor).
  • Notice: Trying to get property of non-object user_node_load() függvényben (/var/www/external/drupal/public_html/modules/user/user.module 3734 sor).
  • Notice: Undefined offset: 25 user_node_load() függvényben (/var/www/external/drupal/public_html/modules/user/user.module 3735 sor).
  • Notice: Trying to get property of non-object user_node_load() függvényben (/var/www/external/drupal/public_html/modules/user/user.module 3735 sor).
  • Notice: Undefined offset: 25 user_node_load() függvényben (/var/www/external/drupal/public_html/modules/user/user.module 3736 sor).
  • Notice: Trying to get property of non-object user_node_load() függvényben (/var/www/external/drupal/public_html/modules/user/user.module 3736 sor).
Létrehozva: 2018.01.29. 08:35, frissítve: 2018.02.02. 15:04
Szöveg és fotó: Gerlai Pál
Miskolc – Nemcsak a miskolciak számára kiemelt alkalom a 2018. január 27-én, szombaton zajlott istentisztelet, hanem országosan is, hiszen nem csupán a sok helyen jellemző „kötelező” négy egyház van jelen az istentiszteleten, hanem a metodista és a baptista lelkésztestvérekkel együtt a több mint háromszáz lelket számláló ökumenikus gyülekezettel közösen imádkozhatunk, amelynek soraiban a Miskolci Egyetem rektora és tanárai is jelen vannak, és az ünnepi ökumenikus istentiszteleten a nagy egyházak vezetői prédikálnak, egyetértéssel felosztva egymás között a szentírási igéket.

Évekkel ezelőtt alakult ki az a rend, hogy minden évben más-más felekezet egyetemi lelkésze veszi kézbe az alkalom szervezését. Idén Skublics Máté katolikus egyetemi lelkész fogta össze az alkalom szervezését a ferences kisnővérek közreműködésével, de a többi egyház egyetemi lelkésze is kivette a részét az előkészületekből.

A Miskolci Ökumenikus Egyetemi Lelkészségnek az elmúlt advent óta szerveződő, lelkészekből és egyetemi hallgatókból álló zenekara hetekkel az istentisztelet előtt már a karibiak által ajánlott, „The right hand of God" (Isten jobbja) kezdetű dicsőítő éneket tanulta, amelyet az istentisztelet liturgiájában szintén szolgáló, Sándor Zoltán vezette Hassler énekegyüttessel közösen adtak elő az egyházfők prédikációi után. A Hassler kórus az ökumenikus istentisztelet liturgiájához igazodva választotta kórusműveit, Halmos Lászlónak a többek között kifejezetten erre az alkalomra készült „Hogyha az úr nem építi a várost”-zsoltárfeldolgozásával, illetve az egyetem rézfúvósai is közreműködtek szolgálatukkal.

A korábbi évekhez hasonlóan Csomós József református püspök a számára kedves mózesi igeszakaszt választotta, Fabiny Tamás evangélikus püspök idén a Zsoltárok könyvéből prédikált, Orosz Atanáz görög katolikus püspök egy levélbeli ige alapján tárta a hallgatóság elé intelmeit, Ternyák Csaba egri érsek pedig Máté evangéliuma alapján elmélkedett.

Az ökumenikus imahéten részt vevő keresztény testvérek számára ismert az imahét vezérfonala, amelyet a karibi keresztények állítottak össze, a szombati alkalomnak ez alapján a család állt a középpontjában, amelyet minden felekezet egyházfője a kiválasztott igehely alapján közelített meg. Kiemelték a számukra hangsúlyosnak talált gondolatokat a születés csodájától az isteni gondviselésen át egészen a terhességmegszakítás kérdéséig, nem rejtve véka alá, hogy ezekről az értékekről és kérdésekről közösen, a felekezeti különbségeket félretéve kell gondolkodnunk, hiszen ezek a kérdések nemcsak a Karib-tenger vidékét érintik, hanem ugyanúgy jelen vannak akár Kelet-Magyarországon, így Miskolc térségében is.

A Miskolci Egyetem ökumenikus lelkészsége számára azért is fontos, hogy az imahét kiemelt alkalmának szervezője lehet, mert itt nem csupán egy-egy héten vagy egyszeri istentiszteleti alkalmakon éljük meg az ökumenét, hanem egész évben munkatársakként az ökumené szellemében szolgálunk. A maga szolgálatát mindenki más-más területen úgy teszi hozzá a többiekéhez, hogy egy nagyon nehéz terepen, az egyetemi tanárok és hallgatók között ténylegesen az egyetem lelkészsége lehessünk, legyen az angol nyelvű mise vagy nyitott kurzus, esetleg adventi készülődés a tanárok gyermekeinek vagy éppen lelkigondozás a vizsgaidőszakban.

Az ökumenikus istentisztelet is akkor lehet teljes, ha minden felekezet az általa ismert és szeretett istentiszteleti szolgálatát elvégzi, és a többiek ebben örömüket lelik, sőt gyönyörködnek, hiszen így lehet a mi közös istentiszteletünk is Istennek tetsző és értékes.